fbpx

İlişkileri Sürdürmek için Ne Gerekir? Aşk Sadece Yeterli mi?

Aşk, partnerlerin birbirini desteklemesinde, mutlu bir aile kurulmasında önemli bir itici güçtür ancak tek başına yeterli değildir.

İlişkiyi mutlu şekilde sürdürebilmek için aynı zamanda duyarlılık, şefkat, sadakat, güvenilirlik ve sorumluluk gibi özellikleri kişiliğinizde barındırmanız gerekir.

Bazı durumlarda kabul edici, bağışlayıcı olmak ve birbirlerinin eksikliklerine karşı hoşgörü sahibi olmak gibi erdemler ilişkinin devamlılığında önemli bir yer tutar.

Kilit noktası şudur ki bu erdemler bir süreçte gelişip olgunlaştıkça ilişki de gelişip olgunlaşır.

Bireysel olarak kişilerarası ilişkilerde yeterli olsanız dahi bu erdemleri geliştirmeden ve sabır göstermeden romantik ilişkilerinizde başarılı olmanız olası değildir.

Uzun süreli ilişkinin ve birlikte yaşamanın doğası gereği partnerinizden bazı beklentileriniz olur.

Beklentileri dile getirirken hatalı iletişimlere bağlı çatışmalar oluştuğunda problem olan konuyu tartışmak ve çözmeye çabalamak yerine eşler birbirini suçlama eğilimi gösterebilirler. Dolayısıyla da zamanla yapılmış fedakarlıklar ve emekler bu suçlamalarla eriyebilir.

Suçlamalar arttıkça partnerlerin ilişkilerinden kuşku duymaya ve zorlukların üstesinden birlikte gelineceğine dair inançlarını yitirmesine sebep olabilir.

Klinik Psikolog Yücel KÖSE

# çift terapisi samsun , # aile danışmanlığı samsun, # çift danışmanlığı samsun, # evlilik terapisi samsun, # aile terapisi samsun, # çift psikoloğu, # aile psikoloğu samsun

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir